asix_aktualnosci.jpg

Aktualności

Aktualności

Asix 2022 w nowej wersji pakietu

2023.04.05

Z dniem 5 kwietnia 2023 r. udostępniona została nowa wersja platformy Asix 2022 wzbogacona o moduł wizualizacyjny umożliwiający konfigurację aplikacji, zaprojektowanych na platformie Asix, do pracy w technologii HTML5.

Asix 2022 miał swoją premierę 1 września 2022 r., kiedy to Użytkownicy m.in. otrzymali do dyspozycji nową przeglądarkową wersję modułu AsTrend opartą na HTML5 – o nazwie AsTrend.Evo. Wtedy też zapowiedziany został moduł wizualizacyjny HTML5, którego pojawianie się z początkiem 2023 r. miało umożliwić nowy tryb pracy przeglądarkowym aplikacjom Asix - w technologii HTML5.

W wersji 2022.1 Asix wprowadzono nowy tryb pracy przeglądarkowej oparty całkowicie na technologii HTML5. Aplikacja HTML5 nie wymaga żadnej konwersji plików projektu. Wymagana jest jedynie publikacja aplikacji w trybie HTML5. Tryb HTML5 zapewnia zgodność ze wszystkimi systemami operacyjnymi i przeglądarkami internetowymi zgodnymi z HTML5.

Wprowadzenie technologii HTML5 do rozwiązań oferowanych przez Asix idealnie wpisuje się w ideę Industry 4.0. Dostęp do danych i kontrola procesów staje się dużo łatwiejsza. Wystarczy dostęp do laptopa, tabletu, telefonu komórkowego i dzięki serwerowi, który odpowiednio konwertuje aplikację do formatu HTML5 - użytkownik w wybranej przez siebie przeglądarce i na dowolnym systemie operacyjnym (włączając w to oczywiście iOS i Android), zyskuje swobodny dostęp do informacji, niezbędnych do podejmowania nawet kluczowych dla produkcji decyzji.

Najnowsza wersja 2022 zachowuje kompatybilność ze starszymi wersjami, co oznacza, że wcześniejsze aplikacje wykonane przed pojawieniem się Asix 2022 będą działały bez konieczności konwersji, a do projektowania aplikacji będą używane znane użytkownikom do tej pory narzędzia.

Nowa wersja Asix 2022 zawiera również odświeżony moduł AsTrend.Evo. Pośród nowości znajdują się m.in. pozycje, których nie ma w wersji klasycznej okienkowej AsTrend:

  • dla przebiegu wyliczanego: dodano obsługę odczytu i zapisu atrybutów przebiegów wejściowych innych typów niż Asix, jak również odczyt danych procesowych;
  • dla przebiegu bit: dodano obsługę odczytu i zapisu atrybutów przebiegu wejściowego innego typu niż Asix, jak również odczyt danych procesowych przebiegu bit i wymianę przebiegu;
  • dla agregowanego przebiegu bit: dodano obsługę wszystkich agregatów;
  • dodano nowe źródło danych: katalog plików CSV;
  • w oknie wyboru zmiennej: do menu lokalnego dodano polecenie "Wklej ze schowka do wybranych";
  • dodano obsługę uprawnienia "AsTrend Eksport" (eksportowanie wybranego trendu lub raportu AsTrend do pliku o wskazanym formacie);
  • do zakładki Pomoc dodano polecenie wyświetlające opisy dostępnych skrótów klawiaturowych oraz operacji myszką;
  • do zakładki Okres danych dodano obsługę schowka okresów - inny układ niż w AsTrend Classic.


Zachęcamy do zapoznania się z najnowszą wersją pakietu Asix 2022, pobierając 90-dniową darmową wersję dostępną w dziale O Asixie > Pakiet próbny.


Porównanie dostępnych technologii publikowania aplikacji WWW na platformie Asix znajdą Państwo w dziale Porad: 

Aplikacje WWW – porównanie dostępnych rozwiązań

 

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z informacjami