asix_automatyka_bms.png

Asix dla BMS

Asix dla BMS

Bogactwo drajwerów komunikacyjnych w systemie Asix w naturalny sposób otwiera możliwości realizacji systemów zarządzania tzw. inteligentnymi budynkami, w których stacja BMS (ang. Building Management System) ma za zadanie zintegrować w jednym miejscu informacje z wszystkich instalacji budynkowych i podsystemów odpowiedzialnych za bezpieczną eksploatację.

Asix ma w tej dziedzinie do zaoferowania znacznie więcej poza standardowym podejściem SCADA + PLC, jeżeli projektant wybierze sterowniki WAGO jako platformę sterowania. Typowo aplikacje PLC + SCADA są tworzone jako niezależne oprogramowanie sterowników PLC oraz wizualizacji w systemie SCADA. Każde z nich są projektem w innym środowisku konstrukcyjnym – osobnymi programami inżynierskimi. W zaawansowanych technicznie systemach DCS na stacji inżynierskiej jednocześnie projektuje się powiązane ze sobą moduły programowe sterowania i wizualizacji, bazując na gotowych bibliotekach i wspólnej bazie zmiennych. Firma ASKOM we współpracy z firmą WAGO ELWAG stworzyła unikatowe oprogramowanie WAGO Visu Building* (uprzednio znane pod nazwą Asix4WAGO - zaprezentowane w krótkim filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=KIALn8EwHV8), będące swego rodzaju realizacją funkcjonalności systemów DCS dla platformy WAGO + ASIX, ukierunkowane na realizację automatyki budynkowej. Struktury zmiennych powiązane z blokami funkcyjnymi z bibliotek sterownika WAGO dla automatyki budynkowej są automatycznie importowane do systemu ASIX, gdzie są dla nich generowane wzorce obiektów graficznych, które prezentują w czytelny sposób wszystkie informacje operatorowi i umożliwiają sterowanie nadrzędne.

Tworzenie całej aplikacji BMS automatyzuje obecny w oprogramowaniu Kreator aplikacji SCADA dla WAGO, który znakomicie skraca czas projektowania. Krok po kroku definiuje się w nim potrzebne do działania aplikacji elementy:

 • szkielet aplikacji z bazą definicji zmiennych,
 • kanały komunikacyjne,
 • system alarmów oparty na strategii WAGO, oraz
 • katalog gotowych wzorców: wizualizacji systemów HVAC, sterowania klimatem pomieszczenia, sterowania żaluzjami, oświetleniem i usprawniających użycie harmonogramów w sterowaniu budynkiem.

 

Prawnym właścicielem marki „WAGO Visu Building” jest podmiot niemiecki WAGO Kontakttechnik GmbH & Co. KG. z siedzibą w Minden, Niemcy.

Twórcą oprogramowania WAGO Visu Building jest firma ASKOM Sp. z o.o., Gliwice:

ASKOM Sp. z o.o.
ul. Józefa Sowińskiego 13
44-100 Gliwice, Polska
tel.: +48 32 30 18 100
e-mail: biuro@askom.plasix@askom.pl 
https://www.askom.pl 

Autoryzowanym wyłącznym dystrybutorem WAGO Visu Building jest firma WAGO ELWAG Sp. z o.o., Wrocław:

WAGO ELWAG Sp. z o.o.
Autoryzowany Wyłączny Dystrybutor
WAGO Visu Building
ul. Piękna 58A
50-506 Wrocław, Polska
tel. + 48 71 360 29 70,
faks 71 360 29 99,
e-mail: wagovisubuilding@wago.com 
https://www.wago.com/pl/technika-budynkowa/system-bms-wago-visu-building 

   

Asix dla BMS - referencje

Wysoka jakość i funkcjonalność systemów BMS opartych na powiązanych sterownikach WAGO i systemie wizualizacji Asix została potwierdzona na wielu obiektach jak np.:

 • Siedziba WAGO ELWAG we Wrocławiu (patrz opis wdrożenia),
 • Urząd Skarbowy w Nowej Hucie,
 • Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji SPODEK w Katowicach – instalacja oświetlenia,
 • Galeria handlowa Riviera w Gdyni,
 • Galeria handlowa Ogrody Odrzańskie w Kędzierzynie-Koźlu,
 • Biurowiec Malta House w Poznaniu,
 • Galeria handlowa Ostrovia w Ostrowie Wielkopolskim,
 • Hotel Puro we Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu (patrz opis wdrożenia),
 • Galeria handlowa Felicyty w Lublinie,
 • Biurowce Plac Dominikański x2 we Wrocławiu,
 • Biurowiec Donaldson w Skarbimierzu.

 

Asix BMS - galeria

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z informacjami