
Możliwość zaprojektowania diagramów mapowych GIS otwiera Asixa na nowego typu systemy określane pojęciem ‘GeoSCADA’, które dotyczą obiektów przemysłowych znacznie rozproszonych geograficznie. Tego typu systemy odgrywają kluczową rolę w procesie sterowania i nadzoru sieci przemysłowych, czy dystrybucyjnych, najczęściej w gazownictwie, gospodarce wodno-kanalizacyjnej, energetyce, transporcie, czy telekomunikacji.
Operator takiego systemu, przebywając w centralnej dyspozytorni, ma wgląd w stan pracy całej instalacji, niezależnie od jej lokalizacji na geomapie. Dzięki maskom synoptycznym opartym na mechanizmie GIS jest w stanie sprawnie lokalizować wybrane fragmenty instalacji, wpisanych w mapę za pomocą łatwych do odszukania współrzędnych, i zdalnie diagnozować stan ich pracy. Diametralnie skraca to czas niezbędny do identyfikacji stanów alarmowych, nawet w najodleglejszych geograficznie oddziałach obiektu i pozwala na racjonalne gospodarowanie służbami interwencyjnymi.
Zadaniem diagramów mapowych GIS jest wyświetlanie elementów na tle map geograficznych. Mapy pochodzą z serwisu OpenStreetMap i mogą być pobierane online z Internetu lub offline z lokalnego bufora uprzednio przygotowanego przez projektanta aplikacji. Na diagramach GIS mogą być nanoszone elementy wizualizacyjne w postaci: znaczników, linii (łamanych), obszarów, tekstów lub obrazków. Filozofia pracy z diagramami GIS odbiega nieco od tej znanej ze zwykłych diagramów. Przede wszystkim nacisk położono na warstwową organizację nanoszonych elementów. Zarówno projektant aplikacji, jak i jej użytkownik (operator) mogą swobodnie kontrolować widoczność wybranych warstw diagramu. Istnieje również możliwość automatycznego wypełniania warstw elementami na podstawie danych geograficznych pozyskiwanych z baz MS SQL. Ten typ diagramów umożliwia ustawianie stopnia powiększenia widoku w szerokim zakresie.
Bądź na bieżąco z informacjami