Wymagania systemowe

Wymagania systemowe

Dla prawidłowego działania system wizualizacji Asix powinien być uruchomiony w środowisku jednego z następujących systemów operacyjnych Microsoft: Microsoft Windows 10 / 11, Microsoft Windows Server 2016 / 2019 / 2022 (użycie którejś z wcześniejszych wersji systemu Windows nie gwarantuje uzyskania pełnej funkcjonalności produktu) na sprzęcie spełniającym wymagania zainstalowanego systemu operacyjnego.

Wymagana jest również instalacja platformy Microsoft .NET Framework 4.8.

Od wersji 2022.1 możliwe są dwa tryby pracy aplikacji przeglądarkowych:

- Pierwszym trybem pracy jest zastosowanie standardu HTML5. W takim przypadku możliwe jest korzystanie z dowolnej przeglądarki w pełni obsługującej HTML5. Praca w trybie HTML5 wymaga zainstalowania na komputerze serwera aplikacji Asix poniższych komponentów:

  • NET Core 7.0 Runtime (v7.0.x) - Windows Hosting Bundle

https://dotnet.microsoft.com/en-us/download/dotnet/thank-you/runtime-aspnetcore-7.0.4-windows-hosting-bundle-installer 

  • NET 7.0 Desktop Runtime (v7.0.x) - Windows x64:

https://dotnet.microsoft.com/en-us/download/dotnet/thank-you/runtime-desktop-7.0.4-windows-x64-installer 

  • Komponent WebView2

https://developer.microsoft.com/en-us/microsoft-edge/webview2/ 

- Drugim trybem pracy, jest tzw. tryb XBAP, pochodzący ze wcześniejszych wersji Asix. W trybie XBAP uruchomienie aplikacji wymaga przeglądarki Internet Explorer w wersji 8 lub nowszej. W związku z wycofaniem przez firmę Microsoft wsparcia dla przeglądarki Internet Explorer z dniem 15 czerwca 2022 i tym samym w przypadku zablokowania w systemie przeglądarki IE, konieczne jest skonfigurowanie przeglądarki Edge w taki sposób, żeby uruchamiała aplikację Asix w trybie IE Mode.

 

Na stanowiskach służących do generacji bazy definicji zmiennych na podstawie arkuszy Excel, konieczne może być doinstalowanie:

  • Microsoft accessdatabaseengine.exe

https://www.microsoft.com/en-us/download/confirmation.aspx?id=13255 

https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=54920&WT.mc_id=rss_alldownloads_all

 

W przypadku użycia funkcji oprogramowania Asix, które wymagają zastosowania bazy danych typu SQL wymagana jest instalacja nieodpłatnej wersji Microsoft SQL Express 2016 SP1 / 2017 / 2019 / 2022 (dla baz danych do 10 GB) lub pełnych serwerów Microsoft SQL 2016 SP1 / 2017 / 2019 / 2022.

Moduły AsBase, AsAudit, Aspad z archiwizacją typu X oraz B, a także AsAlarm oraz moduły alarmów i zabezpieczeń Asix, wymagają zainstalowania oprogramowania Microsoft SQL Server.

Modułu generowania raportów AsRaport wymaga składników Reporting Services, które dostępne są w serwerze MS SQL.

 

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z informacjami