asix_aslogger.jpg

AsLogger - Rejestrator szybkozmiennych serii pomiarowych

AsLogger - Rejestrator szybkozmiennych serii pomiarowych

Standardowe licencje Asixa pozwalają na ciągłą archiwizację danych z rozdzielczością do 100ms (w archiwach typu X).

W przypadku koniczności zbierania danych z większą częstotliwością można stosować dodatkowy moduł AsLogger. Idea działania AsLoggera opiera się na rejestracji w bazie SQL krótkotrwałych serii pomiarowych. Kompletne dane serii muszą być przygotowywane przez urządzenie pomiarowe i są następnie odczytywane przez drajwery komunikacyjne Asixa. Tryb szybkich serii pomiarowych Asloggera wspierany jest tylko przez wybrane drajwery zabezpieczeń elektrycznych.

Przebiegi serii pomiarowych rejestrowane przez AsLoggera mogą być wyświetlane w postaci wykresów lub tabel przez program AsTrend, wchodzący w skład platformy Asix.Evo.

Analiza danych może odbywać się zarówno na tym samym komputerze, na którym odbywa się rejestracja, jak i na stanowiskach sieciowych. Dostęp do danych możliwy jest również z poziomu dowolnych programów posiadających interfejsy ODBC lub OLE DB/ADO.

AsLogger obsługuje pobieranie danych z serwera OPC, co pozwala obsłużyć dowolne urządzenie spełniające wymogi otwartych standardów wymiany danych. W aktualnej wersji AsLogger obsługuje rejestratory sprzętowe MUPASZ 2001G, MUPASZ 07, MUPASZ710 oraz urządzenia rodziny MultiMuz.

Jednym z zastosowań licencji AsLogger jest analiza działania zabezpieczeń elektrycznych - szybkozmiennych przebiegów czasowych pomiarów (prądów, napięć, mocy) oraz sygnałów dwustanowych w chwili zadziałania zabezpieczenia. Wewnętrzna pamięć zabezpieczeń elektrycznych jest zwykle niewielka i pozwala na przechowywanie najwyżej kilku - a najczęściej tylko jednej - ostatniej rejestracji. Analiza przebiegów czasowych wymaga podłączenia komputera wyposażonego w odpowiednie oprogramowanie narzędziowe i odczytania przebiegów z pamięci urządzenia. Jeżeli zabezpieczenie ponownie zadziała przed odczytaniem przebiegów, to są one bezpowrotnie tracone.

W przypadku stosowania zabezpieczeń różnych producentów konieczne jest posiadanie i znajomość kilku różnych programów narzędziowych (zwykle nie posiadających polskiej wersji językowej). AsLogger pozwala na stworzenie stanowiska automatycznego odczytu przebiegów czasowych zarejestrowanych przez zabezpieczenia elektryczne i archiwizacji w jednej bazie danych, udostępnianej przez sieć Ethernet dowolnej liczbie użytkowników.

Ponadto hierarchiczna organizacja danych (rozdzielnia - pole - rodzaj zabezpieczenia - konkretne urządzenie) znacząco ułatwia ich późniejsze przeszukiwanie i analizę. Wszystkie przebiegi czasowe, niezależnie od tego, z jakiego urządzenia pochodzą, dostępne są do analizy w tym samym - łatwym w obsłudze i polskojęzycznym - środowisku programowym.

 

  

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z informacjami