asix_aktualnosci.jpg

Aktualności

Aktualności

Platforma Asix w wersji 2024 udostępniona do sprzedaży

2023.09.05

Informujemy, że w dniu 2023.09.04 udostępniona została do sprzedaży nowa wersja Platformy Asix 2024.

Wersja 2024 stanowi kontynuację linii rozwojowej rozpoczętej w wersji 2022 związanej głównie z nową technologią aplikacji przeglądarkowych opartej o HTML5. W najbliższych miesiącach sukcesywnie będą wprowadzane kolejne rozszerzenia trybu HTML5, w szczególności wsparcie dla aplikacji korzystających z diagramów mapowych GIS.

Najnowsza wersja 2024 zachowuje kompatybilność ze starszymi wersjami w zakresie podstawowych funkcji, co oznacza, że wcześniejsze aplikacje wykonane przed pojawieniem się Asix 2024 będą działały bez konieczności konwersji, a do projektowania aplikacji będą używane znane użytkownikom do tej pory narzędzia.

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszą wersją pakietu Asix 2024, pobierając 90-dniową darmową wersję dostępną w dziale O Asixie > Pakiet próbny.

 

Najważniejsze zmiany i nowe funkcje

  • Archiwa typu X zostały wzbogacane o możliwość synchronizacji danych historycznych dla archiwów redundantnych. W poprzednich wersjach taką funkcjonalność miały tylko archiwa typu B. Nowa wersja archiwum X łączy zalety archiwów B z wysokowydajnymi kompresowanymi archiwami typu X.
  • Wycofane zostało wsparcie dla aplikacji przeglądarkowych opartych na VirtualUI. Zalecane jest przejście na aplikacje trybu HTML5.
  • Zmodernizowany został dostęp do danych pobieranych za pomocą bazy danych AsixConnect (wykorzystywany głównie w module  raportów AsRaport). Sposób korzystania z bazy AsixConnect zachował kompatybilność, ale przy przejściu na wersję 2024 konieczne będzie ponowne skonfigurowania bazy AsixConnect. Nowa wersja bazy w warstwie komunikacyjnej korzysta z interfejsu REST. Do bazy dodano nowe wersje procedur składowanych umożliwiające jawne podane adresu serwera danych Asix. Nowe wersje procedur obsługują zarówno serwery Asix 2024 po protokole REST jak i starsze serwery Asix po protokole WebService.
  • Wycofany został interfejs dostępu do danych aplikacji Asix oparty o usługi WebService. Konieczne jest przejście na inny mechanizm dostępu do danych, np. REST.
  • Dodana została obsługa protokołu Sunspec Modbus. Jest to otwarty standard komunikacyjny, który określa wspólne parametry i ustawienia do monitorowania i sterowania systemami DER (Distributed Energy Resource), do których m.in. należą systemy fotowoltaiki, urządzenia do magazynowania energii, trakery, liczniki. Protokół SunSpec Modbus wykorzystuje modele informacyjne SunSpec i jest określony w IEEE™ 1547-2018, amerykańskim standardzie krajowym dotyczącym DER. Drajwer pozwala na import modeli danych i zbudowanie na ich podstawie bazy definicji zmiennych Asix, co znacznie przyspiesza proces tworzenia aplikacji.

 

Aktualizacja z wersji 2022

Ze względu na zawarty w licencjach wersji 2022 promocyjny program PM zawierający prawo do wszystkich aktualizacji oprogramowanie przez okres jednego roku, wszystkie zakupione wcześniej nowe licencje i aktualizacje wersji 2022 mogą być nieodpłatnie upgrade’wane do wersji 2024. Nie są konieczne żadne działania formalne. Wystarczy zaktualizować oprogramowanie. Wszystkie licencje wersji 2022 z programem PM ważnym na dzień 1.09.2023 będą automatycznie uznawane za kwalifikujące się do uruchomienia wersji 2024.

 

Zmiany w cenniku

Wydanie wersji 2024 połączone jest zmianami cennika produktowego Asix. W związku z ogólną sytuacją gospodarczą ceny za licencje Platformy Asix zostały podniesione o 10%-15%. Jednocześnie nastąpiły zmiany w zestawie dostępnych licencji oraz innych zasadach sprzedaży:

  • Funkcjonalność AsAudit jest teraz dostępna w każdej licencji podstawowej bez dodatkowych kosztów. Odrębne licencje na moduł AsAudit zostały wycofane.
  • Wszystkie licencje podstawowe mają zintegrowane usługi AsAlert w cenie licencji. Odrębne licencje AsAlert zostały wycofane.
  • Zmienne tekstowe liczone są jako jedna zmienna procesowa (poprzednio jako liczba znaków). Dzięki temu aplikacje operujące na zmiennych tekstowych będą mogły być realizowane na mniejszych licencjach.
  • Wycofane zostały ze sprzedaży licencje na 64 zmienne.
  • Ujednolicona została stawka za upgrade wersji oprogramowania. Procentowa stawka jest identyczna dla upgrade’ów ze wszystkich kwalifikujących się wersji. Minimalny numer wersji kwalifikujący się do upgade’u to wersja 9.

Nie jest kontynuowany promocyjny program PM (Program Maintenance) z wersji 2022, który niezależnie od wsparcia technicznego zapewniał prawo do aktualizacji wersji oprogramowania w okresie jednego roku. Z dniem 01 września 2023 wprowadzamy  odpłatny program SA (Software Assurance), gwarantujący prawo do wszystkich aktualizacji oprogramowana w okresie jednego roku. Program PM wersji 2024 pozostaje zawarty w cenie licencji, ale wyłącznie w zakresie wsparcia technicznego (szczegóły w Cenniku).

Nowy cennik dostępny jest na zapytanie.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z informacjami