Subskrybuj RSS RSS
envelope  |  mapa serwisu  | 
en
newsletter
wprowadź swój adres e-mail w celu otrzymywania od nas informacji o nowościach i promocjach
  • 2009-09-07

Dyspozytorski system wizualizacji

Rysunek: Ekran ogólny pompowni
Rysunek: Ekran ogólny pompowni


 Dyspozytorski system sterowania opracowany na potrzeby Kopalni Węgla Kamiennego Staszic w Katowicach (Katowicki Holding Węglowy SA)

System SAURON opracowany przez firmę RNT Sp. z o.o. z Cieszyna na potrzeby Kopalni Węgla Kamiennego Staszic w Katowicach (Katowicki Holding Węglowy SA) jest dyspozytorskim systemem wizualizacji, którego głównym zadaniem jest kontrola pracy i umożliwienie sterowania powierzchniowej rozdzielni średniego napięcia zasilającej zakład przeróbki mechanicznej węgla oraz dwóch rozdzielni dołowych. System SAURON umożliwia również sterowanie i podgląd parametrów pracy przepompowni wód dołowych. Dodatkowo do systemu dostarczane są informacje z innych systemów wizualizacji dotyczących stanu pracy i zadziałania zabezpieczeń pozostałych rozdzielni pracujących w KWK Staszic.

System powstał w oparciu o oprogramowanie typu SCADA - asix 5 firmy ASKOM oraz programy dodatkowe autorstwa firmy RNT.

Głównym elementem systemu SAURON pracującego na platformie systemu asix jest serwer SAURON znajdujący się w serwerowni przy rozdzielni głównej. Wszystkie dane bieżące wraz z systemem alarmów archiwizowane są na serwerze. Ze względu na ilość danych monitorowanych przez system na serwerze zainstalowana jest licencja ASIX - Serwer operatorski z nielimitowaną liczbą zmiennych. Udostępnia on dane ośmiu stanowiskom wizualizacji z licencjami ASIX - Terminal operatorski, zlokalizowanym na terenie kopalni.

 Opis systemu SAURON działającego w KHW SA - KWK Staszic (2,78 MB) 

      materiał opracowany przez firmę RNT Sp. z o.o.