Subskrybuj RSS RSS
envelope  |  mapa serwisu  | 
en
newsletter
wprowadź swój adres e-mail w celu otrzymywania od nas informacji o nowościach i promocjach
  • 2010-03-30

Automatyzacja receptur - przepis na sukces

Znaczna część produkcji w przemyśle spożywczym to procesy wsadowe realizowane według receptur produkcyjnych. Tego typu produkcja wymaga zastosowania odpowiedniego systemu automatyki pozwalającego na realizację sterowania recepturowego. System sterowania – podobnie jak każdy inny element nowoczesnej linii technologicznej – powinien zostać optymalnie dopasowany do specyficznych potrzeb użytkownika. Tylko wtedy możliwe jest osiągnięcie maksymalnych wyników w relacji „koszt–efekt”.

asix jest jednym z systemów SCADA, który doskonale nadaje się do tego typu zastosowań. Poza standardową wizualizacją i sterowaniem, realizuje efektywną archiwizację danych, raportowanie i sporządzanie graficznych trendów, zarządzanie alarmami, recepturowanie, wizualizację w internecie, wielojęzyczność, monitorowanie i śledzenie produkcji. Realizację systemu recepturowania oraz archiwizację danych z produkcji i mycia szczególnie ułatwia moduł AsBase umożliwiający tworzenie i obsługę aplikacji opartych na bazach danych SQL w sposób w pełni interaktywny, wyłącznie poprzez parametryzację w oknach dialogowych. Użycie AsBase nie wiąże się ze żmudnym i wymagającym gruntownej wiedzy informatycznej programowaniem baz danych.

Przykładem udanego wdrożenia systemu recepturowania odpowiadającego wymienionym wymaganiom, zrealizowanego z wykorzystaniem sterowników programowalnych oraz systemu asix jest automatyzacja linii produkcji ketchupu w jednej z polskich fabryk. System sterowania został oparty na sterowniku Simatic S7-400 oraz dwóch stacjach operatorskich z systemem asix. Trzecia stacja komputerowa, na której pracuje oprogramowanie AsPortal pakietu asix, pełni rolę WEB serwera udostępniającego w sieci zakładowej dane o procesie produkcyjnym. Dostęp do tych danych wymaga jedynie przeglądarki internetowej.

Automatyzacja receptur - przepis na sukces (100 KB)