Subskrybuj RSS RSS
envelope  |  mapa serwisu  | 
en
newsletter
wprowadź swój adres e-mail w celu otrzymywania od nas informacji o nowościach i promocjach
  • 2022-07-07

System Podglądu Elektrowni Dychowskich spółki PGE Energia Odnawialna

Opis systemu

SPED jest systemem rozproszonym – 23 monitorowane elektrownie wodne są zlokalizowane na terenie całego kraju wzdłuż Odry (5), Bobru (8), Nysy Łużyckiej (7), a także pojedyncze na Pilicy, Wieprzu oraz Kwisie. Pobierane, agregowane i wizualizowane są dane z regulatorów hydrozespołów, analizatorów parametrów sieci, liczników energii elektrycznej, koncentratorów sygnałów binarnych i analogowych oraz systemów kontroli dostępu i centralek pożarowych. Centralny punkt systemu znajduje się w Elektrowni Wodnej Smardzewice. W jego skład wchodzą 2 serwery operatorskie, serwer WWW, infrastruktura sieciowa zbudowana w oparciu o routery Cisco ISR43xx oraz urządzenia towarzyszące – serwer czasu, urządzenia podtrzymania zasilania, lokalny monitor wizualizacji, modem GSM służący jako bramka SMS. Na pozostałych elektrowniach zainstalowane są routery brzegowe IR11xx oraz sterowniki PLC Siemens ET200SP z dodatkowym modułem IRC umożliwiającym wykorzystanie protokołu IEC60870-5-104 w komunikacji z systemem Asix oraz zapewniającym buforowanie danych w przypadku braku komunikacji punktu centralnego z danym obiektem. Sterowniki PLC pełnią również rolę koncentratorów danych – służą do monitorowania stanu rozdzielni niskiego i średniego napięcia, pobierania danych poprzez lokalne magistrale, monitorowania alarmów binarnych i wybranych pomiarów analogowych. Osobnym kanałem pozyskiwane są dane z liczników energii elektrycznej – bieżące dane poprzez protokół MQTT oraz okresowo profile mocy wgrywane bezpośrednio na serwer centralny.

Korzyści z wdrożenia systemu i perspektywy rozwoju

Wdrożenie SPED w oparciu o system Asix ujednoliciło dostęp do danych z poszczególnych obiektów. Pozwoliło na udostępnienie danych bieżących oraz powiadomień o sytuacjach nadzwyczajnych pracownikom, którzy sprawują nadzór nad poszczególnymi obiektami, umożliwiło lepszą diagnostykę w przypadku wystąpienia awarii. Agregowanie danych w ramach jednego środowiska połączone z zaawansowanymi możliwościami nadawania uprawnień poszczególnym grupom użytkowników usprawniło proces dostępu do danych i ich analizy.

System SPED w ramach współpracy z PGE SA  jest stale rozwijany o kolejne funkcjonalności związane ze sterowaniem obiektami hydrotechnicznymi. W dalszej perspektywie służył on będzie do optymalizacji pracy elektrowni mającej na celu lepsze  wykorzystanie potencjału wody oraz grupowej regulacji mocy na potrzeby świadczenia usług w Krajowym Systemie Energetycznym. 

 System Podglądu Elektrowni Dychowskich spółki PGE Energia Odnawialna (735 KB)