Subskrybuj RSS RSS
envelope  |  mapa serwisu  | 
en
newsletter
wprowadź swój adres e-mail w celu otrzymywania od nas informacji o nowościach i promocjach

Aplikacje WWW – porównanie dostępnych rozwiązań


(2020-11-17)

Aplikacje WWW w technologii XBAP

Technologia XBAP (XAML Browser Applications) pozwala uruchamiać w przeglądarce IE (Internet Explorer) specjalnie przygotowane programy platformy .NET w niemalże pełnej funkcjonalności zwykłych aplikacji Windows. Przeglądarka IE działa jedynie na systemach MS Windows, więc tego typu aplikacje nie mogą być uruchamiane na innych systemach operacyjnych - takich jak Linux, Android, iOS. Przeglądarka IE jest standardowym składnikiem każdego systemu Windows, nawet jeżeli ikonka nie jest widoczna na pulpicie, czy w menu Start. W nowszych systemach Windows 10 zalecaną i domyślną przeglądarką systemową jest Edge, ale przeglądarka IE jest nadal dostępna, a Microsoft nie ogłosił planów jej usunięcia z systemu Windows.

Asix.Evo od wersji 7.1 umożliwia publikowanie aplikacji WWW w technologii XBAP. Aplikacja jest uruchamiana po wpisaniu w przeglądarce adresu, pod którym została na serwerze Asix opublikowana aplikacja, lub kliknięciu w link aplikacji na stronie startowej EvoNet. Na początku pobierane są aktualne wersje modułów programu, ale tylko jeżeli jest to pierwsze uruchomienie na danym komputerze klienta, lub gdy na serwerze znajduje się ich nowsza wersja. Następnie jest uruchamiany program Asix.Evo XBAP i próbuje on z serwera pobrać jedną z dostępnych licencji WWW (odpowiednio Pro lub Lite). Jeżeli licencja zostanie przydzielona, to program pobiera z serwera aktualną wersję plików aplikacji, najczęściej w postaci skompresowanego i zaszyfrowanego archiwum. Aplikacje Asix XBAP są fizycznie uruchamiane na komputerze i w przeglądarce zdalnego klienta, dzięki czemu posiadają większość funkcjonalności dostępnych dla zwykłych stacjonarnych aplikacji Asix.Evo:

  • Możliwe jest wyświetlanie w pełni funkcjonalnych okien i diagramów bezpośrednio w oknie (zakładce) przeglądarki, lub nawet jako niezależne okna poza przeglądarką.
  • Można wywołać program AsTrend w wersji WWW (ActiveX) w niezależnym oknie przeglądarki, wykonując odpowiednie akcje operatorskie.
  • Można uruchamiać skrypty Asix lokalnie na komputerze klienta zdalnego.
  • Można generować i wyświetlać raporty zarówno skryptowe, jak i MS Reporting Services.

 

Ponieważ aplikacja przeglądarkowa Asix XBAP fizycznie pracuje na komputerze klienta, to nie stanowi dużego obciążenia dla samego serwera. Z serwerem danych klient wymienia jedynie sieciowo dane procesowe, informacje o alarmach i inne informacje służące do aktualizacji stanu wizualizacji w przeglądarce, więc wymagania co do przepustowości łącza nie są duże. Dla większości aplikacji wystarczy łącze od kilkuset kBit/s do 1MBit/s na pojedynczego klienta. Dużo istotniejsza jest stabilność samego łącza. Obciążenie samego komputera klienta zwykle też nie jest wielkie, ale zależy ono od stopnia skomplikowania samej aplikacji i mniej więcej odpowiada obciążeniu, jakie stanowi zwykła aplikacja terminalowa stacjonarna.

Aplikacje WWW w VirtualUI

Od wersji 10.1 Asix.Evo możliwe jest publikowanie aplikacji WWW za pomocą alternatywnej metody, korzystającej z technologii Thinfinity VirtualUI. Technologia ta pozwala uruchamiać specjalnie przygotowane programy Windows w taki sposób, że fizycznie procesy pracują w tle na serwerze, ale interfejs użytkownika jest dostępny w przeglądarce internetowej u zdalnego klienta w trybie HTML5. Ilość przesyłanych danych silnie zależy od rozmiaru okien oraz intensywności zmian ich zawartości. W przypadku dużych okien z wieloma zmieniającymi się i animowanymi elementami może być konieczne zapewnienie łącza z pasmem nawet kilku MBit/s dla pojedynczego klienta. Obciążenie komputera i przeglądarki klienta nie jest duże i przypomina obciążenie, jakie generują współczesne strony WWW odtwarzające filmy online. Duże natomiast może być obciążenie serwera, zwłaszcza jeżeli obsługuje on równocześnie wielu zdalnych klientów. Ponieważ procesy fizycznie są uruchamiane na serwerze, więc każdy z nich obciąża go podobnie, jak gdyby był tam uruchomiony zwykły terminal stacjonarny Asix. Dla prostych aplikacji bezpiecznie jest zapewnić co najmniej 1 rdzeń CPU oraz 1GB pamięci RAM na serwerze dla pojedynczego klienta. Dla większych aplikacji mogą okazać się konieczne nawet 2 rdzenie i 2GB RAM dla klienta. Wymagania te ograniczają maksymalną liczbę obsługiwanych klientów na pojedynczym serwerze do od kilku do maksymalnie kilkunastu, w zależności od liczby rdzeni CPU serwera i zainstalowanej pamięci RAM.

Podstawową zaletą aplikacji przeglądarkowej Asix VirtualUI jest możliwość uruchomienia jej zdalnie na dowolnej przeglądarce obsługującej HTML5 (np. Google Chrome, Mozilla Firefox, MS Edge, Safari, Opera) na dowolnej platformie (np. Linux, Andriod, Windows) i na dowolnym urządzeniu.

Funkcjonalność aplikacji przeglądarkowej Asix VirtualUI jest zbliżona do funkcjonalności przeglądarkowej Asix XBAP. Również możliwe jest wyświetlanie w pełni funkcjonalnych okien i diagramów, ale tylko wewnątrz jednego okna (zakładki) przeglądarki. Można ponadto wywołać program AsTrend, wykonując odpowiednie akcje operatorskie, uruchamiać skrypty, czy generować i wyświetlać raporty zarówno skryptowe jak i MS Reporting Services.

Oprócz standardowych licencji Asix4Internet Lite lub Pro, dla aplikacji Asix VirtualUI wymagane jest dokupienie licencji Thinfinity VirtualUI w liczbie zależnej od równocześnie obsługiwanych klientów. Można to zrobić za pośrednictwem ASKOM lub bezpośrednio w firmie Cybele, która jest autorem rozwiązania Thinfinity VirtualUI.

Asix Mobile

Technologia Asix Mobile znacząco różni się od dwóch wcześniejszych rozwiązań. W przeciwieństwie do nich, została ona od początku stworzona głównie z myślą o urządzeniach przenośnych, w szczególności smartfonach z ekranem dotykowym. Dlatego nie umożliwia ona wyświetlania okien i diagramów Asixa.Evo, które zwykle są zbyt duże i szczegółowe, aby je wygodnie oglądać i obsługiwać na małych ekranach telefonów. Daje za to użytkownikowi całkiem niezależny interfejs, umożliwiający wygodne budowanie własnych widoków wyświetlających wartości zmiennych procesowych (bieżące i zagregowane) w postaci liczbowej, tekstowej, prostych wykresów lub obrazków stanu. Ponadto oferuje także dostęp do stanu alarmów, a nawet oferuje możliwość ustawienia powiadomień na smartfonie. Aplikację Asix Mobile można zainstalować ze sklepu, na każdym smartfonie lub tablecie z systemem Android lub iOS. Aplikację można także uruchomić w dowolnej przeglądarce obsługującej HTML5 na dowolnym systemie operacyjnym.

Pomiędzy uruchomioną aplikacją Asix Mobile a serwerem danych przesyłana jest jedynie minimalna niezbędna ilość danych, pozwalająca aktualizować wyświetlane widoki, więc nie obciąża ona znacząco serwera, ani nie wymagaja dużej przepustowości łącza.

Aplikacje Asix Mobile wymagają dokupienia do serwera specjalnego typu licencji Asix Mobile w liczbie zależnej od równocześnie obsługiwanych urządzeń. 

Podsumowanie

 

Asix XBAP

Asix VirtualUI

Asix Mobile

System MS Windows

* Pod warunkiem korzystania z przeglądarki HTML5.

Inne systemy operacyjne (Android, Linux, iOS)

Przeglądarka Internet Explorer

Przeglądarki HTML 5 (np. Google Chrome, Mozilla Firefox, MS Edge, Safari, Opera itp.)

* W niektórych przeglądarkach można jednak zainstalować dodatek IETab, który pozwala uruchamiać aplikacje w technologii XBAP.

 

Smartfony i tablety Android

* Zalecane zanstalowanie aplikacji, ale możliwe też korzystanie z przeglądarki HTML5.

Smartfony i tablety Apple

* Zalecane zainstalowanie aplikacji, ale możliwe też korzystanie z przeglądarki HTML5. 

Tablety Windows

* Pod warunkiem korzystania z przeglądarki HTML5.

Inne smartfony i tablety

Obsługa AsTrend

* Możliwość wyświetlenia prostych wykresów wartości archiwalnych surowych lub zagregowanych.

Obsługa powiadomień na smartfony i tablety

Pełna wizualizacja

 

Dostęp do danych bieżących

Dostęp do danych archiwalnych

Dostęp do alarmów

Generowanie i podgląd raportów

 

Obsługa HTTPS

* Wymaga ręcznego skonfigurowania w IIS.

Obciążenie komputera serwera  Minimalne

 Może być duże, zależnie od wielkości i skomplikowania aplikacji. Zaleca się zapewnić 1 do 2 rdzeni CPU oraz 1 do 2 GB RAM dla każdego klienta.

 Niewielkie

Obciążenie komputera klienta  Zależy od wielkości i skomplikowania aplikacji.

 Minimalne

 Minimalne

Przybliżona maksymalna liczba klientów obsługiwanych równocześnie przez pojedynczy serwer  Kilkadziesiąt, a nawet kilkaset dla niewielkich aplikacji.

 Od kilku do maksymalnie kilkunastu, zależnie od wielkości i skomplikowania aplikacji.

 Kilkadziesiąt, a nawet kilkaset dla niewielkich aplikacji

Wymagania łącza sieciowego Dla większości aplikacji wystarczy stabilne łącze od kilkuset kBit/s do 1MBit/s na pojedynczego klienta. 

 Ilość przesyłanych danych silnie zależy od rozmiaru okien oraz intensywności zmian ich zawartości. W przypadku dużych okien z wieloma zmieniającymi się i animowanymi elementami może być konieczne nawet kilka MBit/s na pojedynczego klienta.

 Niewielkie – do kilkuset kBit/s do 1MBit/s na pojedynczego klienta.

Wymagane licencje Asix4WWW typu Pro lub Lite w liczbie zależnej od równocześnie obsługiwanych klientów. 

 Asix4WWW typu Pro lub Lite w liczbie zależnej od równocześnie obsługiwanych klientów. Dodatkowo, licencje Thinfinity VirtualUI w liczbie zależnej od równocześnie obsługiwanych klientów.

 Asix Mobile w liczbie zależnej od równocześnie obsługiwanych urządzeń.