Subskrybuj RSS RSS
envelope  |  mapa serwisu  | 
en
newsletter
wprowadź swój adres e-mail w celu otrzymywania od nas informacji o nowościach i promocjach

Asix BMS – System BMS nadzoru inteligentnych budynków

 

 

 

Bogactwo drajwerów komunikacyjnych w systemie Asix w naturalny sposób otwiera możliwości realizacji systemów zarządzania tzw. inteligentnymi budynkami, w których stacja BMS (ang. Building Management System) ma za zadanie zintegrować w jednym miejscu informacje z wszystkich instalacji budynkowych i podsystemów odpowiedzialnych za bezpieczną eksploatację.

 

Asix ma w tej dziedzinie do zaoferowania znacznie więcej poza standardowym podejściem SCADA + PLC, jeżeli projektant wybierze sterowniki WAGO jako platformę sterowania. Typowo aplikacje PLC + SCADA są tworzone jako niezależne oprogramowanie sterowników PLC oraz wizualizacji w systemie SCADA. Każde z nich są projektem w innym środowisku konstrukcyjnym - osobnymi programami inżynierskimi. W zaawansowanych technicznie systemach DCS na stacji inżynierskiej jednocześnie projektuje się powiązane ze sobą moduły programowe sterowania i wizualizacji, bazując na gotowych bibliotekach i wspólnej bazie zmiennych. Firma ASKOM we współpracy z firmą WAGO ELWAG stworzyła unikatowy pakiet programowy, będący swego rodzaju realizacją funkcjonalności systemów DCS dla platformy WAGO + ASIX, ukierunkowany na realizację automatyki budynkowej. Struktury zmiennych powiązane z blokami funkcyjnymi z bibliotek sterownika WAGO dla automatyki budynkowej są automatycznie importowane do systemu ASIX, gdzie są dla nich generowane wzorce obiektów graficznych, które prezentują w czytelny sposób wszystkie informacje operatorowi i umożliwiają sterowanie nadrzędne .

 

  

Tworzenie całej aplikacji BMS automatyzuje obecny w pakiecie Kreator aplikacji SCADA dla WAGO, który znakomicie skraca czas projektowania. Krok po kroku definiuje się w nim potrzebne do działania aplikacji elementy: 
 
      szkielet aplikacji z bazą definicji zmiennych,
      kanały komunikacyjne,
      system alarmów oparty na strategii WAGO, oraz 
      katalog gotowych wzorców: wizualizacji systemów HVAC, sterowania klimatem pomieszczenia, sterowania żaluzjami, oświetleniem i usprawniających użycie harmonogramów w sterowaniu budynkiem. 

 

wstecz