Subskrybuj RSS RSS
envelope  |  mapa serwisu  | 
en
newsletter
wprowadź swój adres e-mail w celu otrzymywania od nas informacji o nowościach i promocjach

Archiwizacja danych

Archiwizacja realizowana jest przez moduł historiana - Aspad, który w wydajny sposób gromadzi dane przebiegów analogowych i binarnych. Pojemność archiwum dostępnego on-line na komputerze operatora lub dyspozytora procesu jest ograniczona jedynie wielkością dysku komputera i w praktyce może obejmować historię z wielu lat wstecz.

Historian został rozbudowany w wersji 9 tak, aby mógł przetworzyć i rejestrować dane bieżące z dokładnością 100 nanosekund. Rzeczywista częstotliwość rejestracji danych wynika natomiast z możliwej szybkości ich pobierania poprzez sprzęgi komunikacyjne .

Projektant ma możliwość wyboru sposobu archiwizacji danych: archiwizację w wewnętrznym formacie modułu Aspad, gwarantującym kompresję danych w locie i usuwanie danych nadmiarowych, lub w bazie MS SQL.

Dane są zapisywane z czasem uniwersalnym UTC, co sprawia, że czas jest jednoznaczny, niezależnie od zmian na letni i zimowy, a dane w systemach rozproszonych w różnych strefach czasowych będą widoczne w każdej strefie z czasem prawidłowym dla tej strefy.

Zarchiwizowane dane są udostępniane w postaci danych surowych lub agregatów do innych modułów platformy Asix oraz oprogramowania firm trzecich.

Moduł archiwizacji Apsad dostępny jest w każdej licencji stacji operatorskiej i serwera operatorskiego i nie wymaga żadnych dodatkowych opłat.

 

 

Cechy archiwizacji

     200 tys. zmiennych rejestrowanych na jednym serwerze; 
     częstotliwość próbkowania danych bieżących do 10 próbek na sekundę; 

     dokładność rejestracji czasu danych – 100 ns 
     zapis do kilkuset tysięcy próbek na sekundę w czasie rzeczywistym; 
     odczyt do kilku milionów próbek na sekundę; 
     powtarzające się wartości nie zajmują miejsca w archiwum; 
     kolejne zapisy zmian wartości podlegają kompresji nawet do kilku bitów na rekord; 
     wsteczne uzupełnianie danych historycznych; 
     typy danych archiwalnych: całkowitoliczbowe, zmiennoprzecinkowe; 
     automatyczne zarządzanie biblioteką archiwum;

    wyliczanie i archiwizowanie szeregu predefiniowanych agregatów radykalnie przyśpieszających zaawansowaną analizę danych; 
    uzupełnianie „w locie” luk w archiwum, jeśli tylko w sieci zidentyfikowany został (samoczynnie) inny komputer posiadający w swoim archiwum brakujące dane.

 

 

wstecz