Subskrybuj RSS RSS
envelope  |  mapa serwisu  | 
en
newsletter
wprowadź swój adres e-mail w celu otrzymywania od nas informacji o nowościach i promocjach
  • 2011-06-17

Sprawozdanie z warsztatów IPA 2011

Coroczne warsztaty Integratorów Pakietu Asix 2011 za nami. W tym roku zorganizowaliśmy je w malowniczo położonym ośrodku Molo w Smardzewicach, nad Zalewem Sulejowskim. Termin, 26-27 maja, gwarantował dobrą pogodę, co przekładało się na nastroje uczestników.

Czwartek

Warsztaty zaczęliśmy od części ‘kulturalnej’, czyli wycieczki szlakiem łódzkich Żydów. W tym mieście czterech narodów Żydzi odcisnęli wyraźne, chyba najbardziej znaczące piętno. Losy mieszkańców wyznania mojżeszowego poznawaliśmy dzięki wiedzy naszej przewodniczki, która pokazywała nam mało znane fakty z historii. Zakosztowanie specjałów kuchni żydowskiej w godnej polecenia restauracji Anatewka na terenie Manufaktury było miłym zakończeniem wycieczki.

W ośrodku w Smardzewicach uroczystym zwieńczeniem dnia była wspólna kolacja, podczas której wręczyliśmy nagrody dla wyróżniających się integratorów. W tym roku rozdaliśmy nagrody w postaci tabletów iPAD za:

- osiągnięcie największej sprzedaży oprogramowania asix w roku 2010: firma RNT sp. z o. o. z Cieszyna,
- osiągnięcie drugiej co do wielkości sprzedaży oprogramowania asix w roku 2010: firma MWM Elektro sp. zo. O. z Trzebini,
- największy przyrost sprzedaży w roku 2010: firma RASTER Zakład Pomiarów i Automatyki z Tarnowa ,
- za najlepszą/najciekawszą aplikację asix: firma RNT sp z o. o. z Cieszyna.

Piątek

Drugi dzień warsztatów wypełniły zagadnienia merytoryczne. Przedstawiliśmy nasze zamierzenia na najbliższą przyszłość i streściliśmy poprzedni rok rozwoju pakietu:

Marian Strzałkowski podsumował najważniejsze zmiany w pakiecie, wprowadzone od poprzednich warsztatów IPA 2010, w szczególności: nowe funkcje przeliczające, drajwery komunikacyjne, nowy typ archiwum i agregaty ASPADa. Przypomniał też o ważnej funkcji zmiany aktywnego pakietu asix, co ma szczególne znaczenie dla projektantów konserwujących aplikacje wykonane różnymi wersjami pakietu asix.

Zapowiedział też nowości, które wkrótce ujrzą światło dzienne w formie pakietu asix 6.1, a w tej chwili szlifowane są w testowych instalacjach ASKOM. Na szczególną uwagę zasługuje nowy AsTrend z możliwością prezentowania danych z serwera OPC HDA a także danych archiwalnych Historiana z konkurencyjnego pakietu Wonderware.

Michał Thiele i Krzysztof Młynarczyk zajęli lwią część czasu warsztatów, odsłaniając kolejne szczegóły przygotowywanego do premiery rynkowej pakietu asix.EVO. Skupili się oni na przybliżeniu sposobów projektowania aplikacji z zastosowaniem absolutnie nowatorskich możliwości, w niespotykanym stopniu zwiększających elastyczność oprogramowania jak np. możliwość wpływania na dowolne atrybuty obiektów za pomocą standardowych funkcji lub skryptów (C# i VB), budowanie własnych wzorców obiektów o dowolnie skonfigurowanych cechach, zwiększone możliwości systemu alarmów (przemyślanego przez nas od podstaw).

Przedstawili również typowe konfiguracje aplikacji asix.EVO oraz możliwości importu aplikacji wykonanych ‘klasycznym’ pakietem asix. Wraz z przykładami ‘na żywo’ prezentacja ta przekroczyła nieco przewidziane ramy czasowe i spowodowała, że ostatnia prelekcja musiała być trochę skrócona.

Wacław Bylina starał się przekonać słuchaczy, że warto sięgać po moduł AsBase zwłaszcza, że wzbogaci się on w następnej wersji pakietu (6.1.0) o możliwość budowania receptur przeliczanych (procentowych) oraz o mechanizm relacji między danymi. Procentowe receptury ułatwiają zadawanie wymaganych ilości składników, podając do sterownika wyliczone wartości na podstawie procentowego ich udziału w ogólnej masie wsadu, relacje pozwalają połączyć dane asBase’a wspólnym kluczem, co może być szczególnie wygodne w aplikacjach śledzenia produktu w toku całego procesu produkcyjnego.

Nasze spotkanie tradycyjnie zakończyliśmy wspólnym obiadem - tym razem, przełamując wieloletnią tradycję, o zaplanowanym czasie.
Dziękując wszystkim Partnerom za udział w tegorocznych warsztatach mamy nadzieję spotkać się za rok i ze swojej strony obiecujemy niezmiennie dołożyć wszelkich starań, żeby warsztaty były kolejnym ciekawym i inspirującym spotkaniem dającym nowe impulsy do owocnego stosowania pakietu asix.

***

Prezentacje w formacie PowerPoint dostępne są na naszym serwerze FTP na koncie dla uczestników programu IPA. Tam też można znaleźć obraz ISO płyty, zawierającej nową wersję pakietu asix oraz przedsprzedażną wersję pakietu asix.EVO.