Subskrybuj RSS RSS
envelope  |  mapa serwisu  | 
en
newsletter
wprowadź swój adres e-mail w celu otrzymywania od nas informacji o nowościach i promocjach
  • 2010-06-24

Komunikat: Sprawozdanie z warsztatów IPA 2010

Każdego roku firma Askom organizuje warsztaty szkoleniowe dla autoryzowanych integratorów systemu asix. Udział w warsztatach jest jednym z wymogów utrzymania statusu certyfikowanego integratora, wynikającym z dbałości o wysoki poziom usług świadczonych przez firmy wdrażające systemy komputerowego nadzoru w oparciu o system asix. Tegoroczna edycja warsztatów odbyła się w terminie 13-14 maja  w miejscowości Bełchatów, w Hotelu Wodnik. Podobnie jak w ubiegłych latach główny nacisk programu został położony na zaprezentowanie uczestnikom nowości funkcjonalnych wprowadzonych do systemu . Miłym akcentem warsztatów była uroczysta kolacja, sprzyjająca nawiązywaniu współpracy na koleżeńskiej płaszczyźnie i będąca okazją do uhonorowania wyróżniających się Partnerów atrakcyjnymi nagrodami. W trakcie tegorocznych warsztatów znalazł się także czas na wspólną wycieczkę.

Merytoryczny program warsztatów obejmował dwudniową sesję składającą się z bloków tematycznych poświęconych: nowym możliwościom komunikacyjnym w systemie asix6, nowościom w zakresie projektowania aplikacji, nowym modułom internetowym  oraz przyszłościowej technologii projektowania aplikacji internetowych.

Czwartek 

Dzień pierwszy rozpoczął panel dyskusyjny – stały punkt warsztatów, który stwarza możliwość swobodnej wymiany opinii pomiędzy twórcami i użytkownikami systemu asix, a także stanowi nieocenione źródło inspiracji w rozwoju funkcjonalności systemu.

W sesji technicznej inż. Sebastian Piekoszewski omówił nowe możliwości komunikacyjne. W pierwszej kolejności zaprezentował połączeniowy tryb pracy modułu komunikacyjnego Aslink oparty bezpośrednio na usługach protokołu TCP/IP (do tej pory komunikacja sieciowa w systemie asix była realizowana przy użyciu protokołu NetBIOS). Wskazano na zasadnicze korzyści wynikające ze stosowania nowego trybu połączeniowego, m.in.: wysoki poziom zabezpieczenia sieci i komputerów (otwarcie tylko jednego dedykowanego portu, możliwość dostosowania się do polityki bezpieczeństwa klienta, możliwość szyfrowania łącza) i ułatwiona diagnostyka połączenia. Następnie zaprezentowano nowe drajwery komunikacyjne: IEC61850 (oparty na normie IEC61850 drajwer do komunikacji z najnowszą generacją urządzeń stosowanych w elektroenergetyce), SNMP (drajwer protokołu SNMPv2c pozwalający na zdalną diagnostykę elementów sieci telekomunikacyjnych, takich jak: komputery, routery, przełączniki, itp.); CtSrio (drajwer wymiany danych z koncentratorem SRIO 500M prod. ABB w oparciu o protokół ANSI X3.28; drajwer znajduje zastosowanie w systemach dla elektroenergetyki).

Pierwszy dzień warsztatów zakończyła wycieczka na taras widokowy na odkrywkę KWB Bełchatów, a później uroczysta kolacja, podczas której zostały wręczone nagrody w następujących kategoriach:

- za osiągnięcie największej sprzedaży licencji asix w roku 2009 – I miejsce firma RNT Sp. z o.o. z Cieszyna (nagroda w postaci notebooka Dell MINI 1110 11,6"), II miejsce firma el Giro s.c. z Tychów (notebook Dell Mini 1011 10,1")

- za najlepszą aplikację wykonaną na bazie oprogramowania asix nagrody w postaci ‘smartphonów’ HTC T3333 TOUCH II otrzymały ex-aequo firmy: RNT z Cieszyna oraz Biuro Studiów, Projektów i Realizacji „Energoprojekt – Katowice” S.A. z Katowic.

Piątek

Piątkową sesję warsztatów rozpoczęła prezentacja nowości w zakresie projektowania i obsługi aplikacji m.in.: nowy sposób sprawdzania klucza HASP, nowy drajwer CtGlobal do obsługi zmiennych globalnych dla aplikacji wielostanowiskowych, mechanizm skalowania masek synoptycznych, nowa klasa obiektów DYMEK, notatki operatora przypisywane do konkretnych miejsc na maskach synoptycznych aplikacji, mechanizm dodawania definicji alarmów do bazy definicji zmiennych oraz weryfikacja w trakcie generowania nowej Bazy Definicji Zmiennych różnic zaistniałych względem dotąd obowiązującej ‘starej’ bazy definicji.

Znaczną część programu poświęcono prezentacji modułów: AsPortal, AsTrend i AsAlarm. AsPortal poza gruntownie unowocześnioną szatą graficzną, ma obecnie możliwość wykonywania wydruków oraz eksportowania tabel i wykresów do plików w dogodnym dla użytkownika formacie. Moduł AsTrend zyskał nową funkcjonalność m.in. w zakresie agregacji wartości zmiennych, obsługi jakości niepewnych, obsługi przebiegów wzorcowych. Absolutną nowością jest udostępnienie przeglądarkowej wersji AsTrend, przy czym należy podkreślić, że wersja ta pod względem funkcjonalnym jest całkowicie równoważna okienkowej wersji programu. AsAlarm to zupełnie nowy moduł pakietu asix dostarczający narzędzi do szczegółowej analizy zarejestrowanych alarmów zgodnie z wytycznymi EEMUA (ang. Engineering Equipment and Materials Users' Association) nr 191. Zarządzanie informacjami alarmowymi realizowane jest przy użyciu: tabeli zdarzeń historycznych, wykresów przebiegów wybranych zdarzeń alarmowych oraz części analitycznej służącej wyliczaniu różnego rodzaju statystyk (m.in.: rozkład wystąpień zdarzeń, czas trwania zdarzeń, czas akceptacji operatora, liczba alarmów zakończonych/potwierdzonych, identyfikacja zdarzeń występujących najczęściej, identyfikacja zdarzeń trwających najdłużej). AsAlarm jest dostępny zarówno w wersji okienkowej jak i równoważnej funkcjonalnie wersji przeglądarkowej.

Z dużym zainteresowaniem przyjęta została prezentacja beta wersji środowiska projektowego pozwalającego na uruchomienie tej samej aplikacji zarówno w technologii ‘okienkowej’ jak i ‘przeglądarkowej’. Ta nowatorska technologia znacznie uprości i skróci czas projektowania aplikacji z dostępem przez Internet. 

W trakcie piątkowej sesji została również zaprezentowana nagrodzona w tym roku aplikacja - sterowanie pracą urządzeń w KWK "Zofiówka" -  której autorem i wykonawcą jest firma RNT z Cieszyna.

***

Prezentacje (przygotowane w formacie plików PPSX) ujęte w programie Warsztatów 2010 oraz zdjęcia z przebiegu spotkania znajdą Państwo w załączonych  plikach ZIP:

 Warsztaty IPA 2010 - zdjęcia  (5,91 MB) 

 Warsztaty IPA 2010 - prezentacje  (61,6 MB)