W dniach 16-17 października 2008 w miejscowości Włodowice k. Częstochowy, w ośrodku Orle Gniazdo Hucisko odbyło się doroczne szkolenie dedykowane autoryzowanym Integratorom Pakietu Asix. Tematyka warsztatów koncentrowała się na nowościach wprowadzonych do systemu asix w wersji 5.2. W ciągu dwóch dni uczestnicy spotkania, reprezentujący 23 firmy partnerskie, mieli okazję wysłuchania 5 wykładów oraz uczestniczenia w panelu dyskusyjnym. Warsztatom towarzyszyła również kolacja, podczas której wręczone zostały nagrody dla wyróżniających się Partnerów, a nieformalną część uatrakcyjnił koncert Kasi Cygan z grupy Siedem Kotów.
***
Sesję czwartkową (1. dzień warsztatów) wypełnił wykład z podstaw użytkowania modułu recepturowania i śledzenia przepływu produkcji AsBase. Na przykładzie demonstracyjnej aplikacji DRINK BAR zaprezentowano możliwości funkcjonalne modułu AsBase w zakresie realizacji systemu zarządzania recepturami oraz archiwizacji wybranych informacji procesowych związanych z wystąpieniem określonych zdarzeń w procesie produkcji. Moduł AsBase jako narzędzie interaktywnego projektowania baz danych SQL z wykorzystaniem zestawu predefiniowanych operacji i okien dialogowych umożliwia utworzenie, przechowywanie i zadawanie receptur z poziomu własnej przeglądarki lub z poziomu masek aplikacji asixa. W części archiwizacyjnej AsBase przystosowany jest do zapisywania danych w postaci struktur złożonych z wartości wielu zmiennych procesowych, co w przypadku prezentowanej aplikacji umożliwiło zaprojektowanie mechanizmu archiwizowania produkcji wg zadanej receptury w sposób umożliwiający późniejszą analizę danych z wykorzystaniem funkcji przeglądania archiwum dla predefiniowanych okresów czasu.
Ważny punkt stanowił również panel dyskusyjny, podczas którego programiści i projektanci z firmy ASKOM, współtworzący system asix i oparte na nim aplikacje, mieli okazję podzielenia się z uczestnikami szkolenia swoją wiedzą i doświadczeniem.
Czwartkowy wieczór wypełniła kolacja, będąca od lat stałym punktem 1-go dnia warsztatów. Atmosfera towarzyskiego spotkania stwarzała uczestnikom szkolenia możliwość ugruntowania współpracy nie tylko na formalnej, zawodowej, ale też i koleżeńskiej płaszczyźnie. Ważnym punktem wieczornego spotkania było wręczenie nagród (telefonów IPHONE 3G 16GB BLACK) przedstawicielom firm, które w mijającym 2008 roku osiągnęły najlepsze wyniki w następujących kategoriach:
- najciekawsza aplikacja na bazie systemu asix – nagrodę otrzymała firma ARGO Sp. z o.o. z Białegostoku;
- największa sprzedaż licencji asix – nagrodą w tej kategorii uhonorowano firmę RNT Sp. z o.o. z Cieszyna.
Artystycznym wydarzeniem wieczoru był koncert jazzowo-bluesowy Kasi Cygan z zespołem.
***
Sesja piątkowa (2. dzień warsztatów) podzielona została na wykłady poświęcone: nowościom w pakiecie asix 5.2., rozszerzeniom funkcjonalnym obiektu TABELA, zmianom w programie AsTrend oraz prezentacji nowej studialnej wersji systemu asix.
Zaprezentowane nowości, dostępne w wersji 5.2 pakietu asix, dotyczą przede wszystkim optymalizacji programu Architekt, nowych mechanizmów projektowania aplikacji oraz nowego trybu pracy systemu alarmów:
Odrębną prezentację poświęcono zmianom w obiekcie TABELA, który służy do przeglądania w postaci tabelarycznej aktualnych wartości zmiennych procesowych swobodnie dobieranych on-line przez operatora lub pogrupowanych w zestawy predefiniowane przez projektanta aplikacji, także z użyciem akcji operatorskich sterowanych aktualną zawartością Bazy Definicji Zmiennych:
Równie ważnym punktem piątkowej sesji warsztatów była prezentacja programu AsTrend, wyposażonego w nową zaawansowaną funkcjonalność, która wyróżnia się intuicyjnością i łatwością obsługi. Nowa wersja oznacza przede wszystkim nowe możliwości w zakresie wyświetlania wielu rodzajów danych (w tym alarmy, zmienne wyliczane, wartości dwustanowe), rysowania wykresów dla szerokiego przedziału czasu z wartości uśrednionych dostarczanych przez Agregator, wyświetlania wykresów wartości zmiennych pobieranych z plików zewnętrznych, rysowania wykresów X-Y oraz nowy, przyjazny dla użytkownika interfejs graficzny. Jakość obsługi programu niewątpliwie podnosi również dodanie nowych parametrów poprawiających komfort przeglądania zmiennych procesowych na wykresie: modernizacja schowka okresów (w tym zapamiętywanie ustawień głównej i dodatkowej linii odczytu), nawigacja po 'historii okresów', czy zmiany w funkcjonalności legendy umożliwiające np. swobodne regulowanie ilości wyświetlanych wierszy - to tylko niektóre z nich.
Uczestnicy 2-go dnia spotkania mieli również okazję zapoznać się ze studialną wersją asixa charakteryzującą się całkowicie zreorganizowanym środowiskiem projektowym i wizualizacyjnym, opartym na nowatorskiej konstrukcji osadzanych obiektów. Nowy system pozwoli na bardzo dużą swobodę w sposobie prezentowania informacji i to całkowicie bez użycia skryptów.
W trakcie piątkowej sesji została również zaprezentowana nagrodzona w tym roku aplikacja, której autorem i wykonawcą jest firma ARGO. Aplikacja ta steruje pracą urządzeń w pasteryzatorni łódzkiej mleczarni i została zaprojektowana na około 1000 zmiennych. Maski technologiczne aplikacji umożliwiają zdalne sterowanie pracą pasteryzatorów z pominięciem użycia paneli operatorskich. Wszelkie prace związane z administrowaniem i serwisowaniem aplikacji prowadzone są zdalnie przez Internet przy wykorzystaniu oprogramowania LogMe.
Prezentacje (przygotowane w formacie plików PPS) ujęte w programie Warsztatów 2008 oraz zdjęcia z przebiegu spotkania znajdą Państwo w załączonych poniżej plikach ZIP: prezentacje (2,34 MB)
zdjęcia (3,6 MB)