Subskrybuj RSS RSS
envelope  |  mapa serwisu  | 
en
newsletter
wprowadź swój adres e-mail w celu otrzymywania od nas informacji o nowościach i promocjach
  • 2006-10-24

Warsztaty IPA 2006

19-20 października 2006 r. w Pałacu Bałoszyce (k. Grudziądza) odbyły się warsztaty szkoleniowe Integratorów Pakietu Asix (IPA). Jest to cykliczne, odbywające się raz do roku spotkanie, przybierające formę wykładów i dyskusji panelowych. Biorą w nim udział przedstawiciele firm będących autoryzowanymi integratorami pakietu asix oraz zespół pracowników ASKOM, składający się z twórców i użytkowników pakietu. Obecność na warsztatach stwarza uczestnikom możliwość zaznajomienia się z nowościami funkcjonalnymi systemu asix (w tym przetestowania ich w działających aplikacjach), a także pozwala na bezpośrednią konfrontację twórców i użytkowników systemu, co daje nieocenione źródło informacji na temat potencjalnych aspektów rozwoju systemu. W tegorocznych warsztatach wzięły udział 33 osoby.

Podobnie jak w latach ubiegłych pierwszy dzień warsztatów rozpoczął nieoficjalny panel dyskusyjny, na którym użytkownicy systemu asix mieli okazję swobodnej wymiany spostrzeżeń i uwag, które od lat stanowią dużą pomoc w rozwijaniu i doskonaleniu oprogramowania SCADA oferowanego przez firmę ASKOM pod konkretne potrzeby i oczekiwania Klientów – sporą część uwagi poświęcono w tym roku na zaprezentowanie możliwości funkcjonalnych programu AsBase w oparciu o gotową aplikację. Część rozrywkową warsztatów wypełniła tego dnia uroczysta kolacja – klimat bałoszyckiego pałacu (ponad cztery wieki będącego siedzibą arystokracji) z udziałem zespołu bluesowego stworzył tego wieczoru wyjątkowo ciekawe połączenie.

Drugi dzień warsztatów wypełnił blok szkoleniowy, który przebiegł zgodnie z następującym porządkiem wystąpień:

Blok I – Interaktywne środowisko wspierania projektanta aplikacji asix

1. Architekt – podstawowe cechy funkcjonalne (R. Gruszczyński)

2. Baza zmiennych aplikacji VarDef– podstawowe cechy funkcjonalne (J. Jasiński)

3. Pokaz użycia interaktywnego środowiska wspierania projektanta aplikacji (M. Strzałkowski)

Blok II – AsWork – moduł zaawansowanego zarządzania użytkownikami i ich uprawnieniami

1. AsWork – podstawowe cechy funkcjonalne (K. Młynarczyk)

2. AsWork – pokaz współdziałania aplikacji asix z modułem AsWork (W. Bylina)

Prawdziwym przełomem w rozwoju pakietu asix, prezentowanym na tegorocznym spotkaniu, jest moduł Architekt. Dzięki niemu projektowanie i realizacja aplikacji SCADA odbywa się w sposób całkowicie odmienny od dotychczasowego – zamiast żmudnego ręcznego konfigurowania aplikacji poprzez wpisywanie stosownych sekcji i pozycji do plików ini, Architekt umożliwia w pełni wizualne - przy użyciu okien w sposób uporządkowany grupujących opcje odpowiedzialne za poszczególne obszary funkcjonalne aplikacji - zaprojektowanie, skonfigurowanie i bieżącą edycję aplikacji systemu asix, m.in. wizualną edycję definicji kanałów, definicji adresów zmiennych oraz wielu innych opcji związanych z pracą modułów pakietu asix oraz funkcjonalnością samej aplikacji. Moduł Architekt umożliwia również generowanie bazy zmiennych z danych dostarczonych w arkuszu Excel/Open Office oraz wizualne tworzenie, edycję struktury i edycję zawartości bazy definicji zmiennych przechowywanych w formacie bazy serwera Microsoft SQL Server 2000/2005, bazy danych MDB (Jet / Microsoft Access), a także bezpośrednio w skoroszycie programu Excel. Takie podejście znacznie skraca czas tworzenia zaawansowanych aplikacji oraz ułatwia zarządzanie znaczną częścią systemu sterowania i nadzoru procesów.

Moduł Architekt stanowi potężne narzędzie integrujące konfigurację wszystkich kluczowych modułów odpowiedzialnych za pracę systemu asix. Przy jego użyciu użytkownik może dokonać ustawień (a w trakcie użytkowania aplikacji również edycji) niemal wszystkich opcji i parametrów niezbędnych do prawidłowego działania aplikacji systemu asix, używając do tego celu wygodnych w obsłudze zakładek.

Znaczące zmiany zaszły również w dziedzinie przechowywania definicji zmiennych. Aktualnie baza definicji zmiennych, nazwana VarDef, tworzona jest przy użyciu modułu Architekt, który przejął funkcjonalność dwóch odrębnych dotychczas w pakiecie asix programów do obsługi baz danych formatu Paradox: Menedżera Bazy Zmiennych oraz Edytora Bazy zmiennych. Możliwości modułu Architekt znacznie przewyższają w tym względzie wspomniane narzędzia – moduł zapewnia nie tylko obsługę (tworzenie i edycję) baz danych formatu Paradox, ale też obsługę baz danych tworzonych w technologii MSQL, Jet oraz Excel.

Równie nowym produktem, któremu poświęcono wiele uwagi na tegorocznych warsztatach IPA, jest moduł AsWork. Jest to zaawansowane narzędzie pakietu asix, którego podstawowym zadaniem jest dostosowanie asix’a do wymagań stawianych w trakcie walidacji systemów przeznaczonych do pracy w przemyśle spożywczym i farmacji. Zadaniem AsWork jest także zastąpienie niezależnych systemów kontroli uprawnień, stosowanych przez poszczególne moduły systemu asix, jednym centralnym systemem logowania użytkowników. Moduł AsWork  obsługuje następujące funkcje: system logowania użytkowników i kontroli uprawnień; funkcję notatnika operatora; rejestrację wykonanych sterowań dla wybranych zmiennych; rejestrację działań operatora oraz kontrolę integralności aplikacji.

W trakcie warsztatów IPA z prawdziwą przyjemnością zostały wręczone następujące nagrody:

   za największą liczbę sprzedanych licencji systemu asix w roku 2006 – nagrodą uhonorowano Zakład Pomiarów i Automatyki AUTOMATYKA Sp. z o.o., Tarnów;

   za najwyższą kwotowo sprzedaż oprogramowania asix w roku 2006 – nagrodą wyróżniono firmę Elko z Torunia;

   za ciekawą koncepcję aplikacji systemu asix – nagrodę otrzymała firma Obram z Olsztyna.

Prezentacje (przygotowane w formacie PPS) ujęte w programie Warsztatów Integratorów Pakietu Asix 2006 znajdziecie Państwo w załączonym poniżej pliku ZIP.

Prezentacje z Warsztatów IPA 2006:

Warsztaty IPA 2006 - prezentacje    (1,43 MB)

Galeria zdjęć:

 Warsztaty IPA 2006 - zdjęcia    (3,38 MB)