Subskrybuj RSS RSS
envelope  |  mapa serwisu  | 
en
newsletter
wprowadź swój adres e-mail w celu otrzymywania od nas informacji o nowościach i promocjach
  • 2005-11-09

Warsztaty IPA 2005

W dniach 3,4 listopada 2005 r. na terenie Hotelu Uroczysko, położonego w pobliżu Zalewu Cedzyńskiego pod Kielcami, odbyły się warsztaty szkoleniowe Integratorów Pakietu Asix (IPA) - corocznie organizowane przez firmę ASKOM celem zaprezentowania nowości funkcjonalnych wprowadzonych do systemu wizualizacji i kontroli procesów przemysłowych – asix. Dzięki zainteresowaniu oraz zaangażowaniu gości, zgodnie z założeniem warsztatów, tegoroczne spotkanie pozwoliło zarówno na prezentację możliwości funkcjonalnych nowych komponentów, które wzbogaciły aktualną wersję systemu asix4, jak też i na wymianę doświadczeń i uwag pozwalających nakreślić dalszy kierunek rozwoju systemu.

W warsztatach wzięło udział 47 osób, w tym przedstawiciele z firm będących autoryzowanymi integratorami pakietu asix oraz zespół pracowników firmy ASKOM, składający się z twórców i użytkowników pakietu.

 

Pierwszy dzień warsztatów rozpoczął nieoficjalny panel dyskusyjny, na którym użytkownicy systemu asix mieli możliwość swobodnej wymiany spostrzeżeń, które posłużą jako cenne źródło informacji umożliwiających nieustanny rozwój oprogramowania oferowanego przez firmę ASKOM zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami Klientów. Tego dnia odbyła się również uroczysta kolacja, na której z prawdziwą przyjemnością zostały wręczone nagrody za osiągnięcie największej sprzedaży oprogramowania asix w roku 2005. I miejscem została po raz wtóry uhonorowana firma OBRAM Sp. z o.o. Olsztyn – nagrodę w postaci notebook Toshiba odebrał w imieniu firmy p. Dubrownik, II miejsce (monitor LCD 19'') przypadło firmie Instytut Tele- i Radiotechniczny w Warszawie – nagrodę odebrał p. Książek.
 

Drugi dzień warsztatów wypełnił blok szkoleń poświęcony następującym zagadnieniom:
1. AsBase – moduł obsługi receptur i archiwizacji zdarzeniowej;
2. Przeglądanie danych AsBase na maskach asix – obiekty i akcje;
3. asix v 4.01 – nowości Konstruktora;
4. Asix4Internet – konfiguracja;
5. Zdalny serwis aplikacji – konfiguracja;
6. AsPortal – nowości;
7. Drajwer ALOPC – konfiguracja;
8. Asix Architekt.

 

Pośród istotnych innowacji znacznie poszerzających funkcje pakietu asix, którym poświęcono wiele uwagi na tegorocznych szkoleniach, jest moduł AsBase - środowisko interaktywnego projektowania baz danych SQL. Narzędzie to powstało z myślą o tworzeniu systemów sterowania i śledzenia przepływu produkcji, wymagających zdarzeniowej rejestracji informacji procesowych, jak również do realizacji aplikacji opartych na stosowaniu receptur. Zgodnie z filozofią systemu przyjaznego w obsłudze, charakterystyczną cechą modułu AsBase jest jego w pełni interaktywna parametryzacja i obsługa, która sprowadza się do wykorzystania zestawu predefiniowanych operacji i okien dialogowych. Jego użycie nie wymaga zatem od projektanta gruntownej wiedzy informatycznej niezbędnej przy programowaniu baz danych np. przy użyciu języków skryptowych, a cały proces budowy bazy danych odbywa się poprzez parametryzację w oknach dialogowych modułu.
 

Szczególną uwagę uczestników szkolenia zwrócono na problematykę:

  • tworzenia systemu receptur z możliwością ręcznego/automatycznego ich zadawania  do aplikacji systemu asix i sterownika;
  • prowadzenia zdarzeniowej archiwizacji predefiniowanych rekordów danych pobieranych z aplikacji systemu asix;
  • przeglądania danych modułu AsBase na maskach systemu asix;

 

Liczne nowości i zmiany systemu asix wersji 4.01, prezentowane na tegorocznych warsztatach, dotyczą również Konstruktora - narzędzia dostępnego w każdej konfiguracji pakietu asix, służącego do tworzenia, parametryzowania i uruchamiania aplikacji. Między innymi wprowadzony został mechanizm kontroli zbiorczego stanu grup alarmów, który pozwala na wyświetlenie stanu aktywności alarmów należących do wspólnej grupy. W przypadku obiektu RUROCIĄG – możliwa jest teraz jego animacja, jak również nachylenie pod kątem 45 stopni. Konstruktor obsługuje aktualnie pliki graficzne w formatach bmp, gif, png, jpg. Poza tym wprowadzone zostały: opcja pozwalająca na grupowanie obiektów i tworzenie w ten sposób gotowych wzorców, co znacznie przyśpiesza projektowanie aplikacji, oraz mechanizm zamiany zmiennych procesowych w trakcie otwierania maski – co z kolei znacznie upraszcza aplikację, ponieważ pozwala na stosowanie pojedynczego pliku maski do otwierania wielu wariantów, różniących się używanymi zmiennymi.
 

Prezentacja Asix4Internet – konfiguracja pozwoliła na zapoznanie się z praktycznymi wskazówkami  dotyczącymi konfigurowania systemu operacyjnego oraz aplikacji AsPortal – Portalu Danych Procesowych umożliwiającego przeglądanie wartości pomiarów w oknie przeglądarki IE6.
 

Uczestnicy szkolenia mieli również możliwość ugruntować swoją wiedzę w zakresie zdalnego serwisowania aplikacji. Rozwiązanie to zastosowane w praktyce pozwala między innymi na pobieranie plików i danych, administrowanie aplikacjami i bazami danych, przyłączenie żywej aplikacji terminalowej oraz zdalne podłączenie do pulpitu Windows – co znacznie obniża koszty oraz skraca czas reakcji na zgłoszenia serwisowe, pozwalając tym samym polepszyć elastyczność i wydajność prac serwisowych.

 

Wśród nowości znalazła się również obsługa raportów w module AsPortal. Portal informacji procesowych pozwala aktualnie na dostęp do raportów wygenerowanych wcześniej w aplikacji systemu asix i zapisanych na dysku. Obsługiwane są raporty standardowe (w języku Astel) oraz raporty skryptowe.
 

Z uwagi na brak czasu, tytułem zasygnalizowania pozostałych nowości dostępnych w pakiecie systemu asix, uwagę uczestników szkolenia zwrócono w kilku słowach na drajwer ALOPC – umożliwiający przesyłanie danych o alarmach z serwera alarmów OPC do systemu asix oraz na zapowiedź nowego narzędzia AsixArchitekt, który w przyszłości ma całkowicie zastąpić konieczność ręcznego konfigurowania aplikacji w plikach ini, pozwalając w sposób całkowicie wizualny na tworzenie aplikacji systemu asix. Pełna prezentacja drajwera ALOPC (wraz z opisem jego konfigurowacji) oraz modułu AsixArchitekt dostępna jest w materiałach szkoleniowych warsztatów (do pobrania poniżej).

 

Program drugiego dnia warsztatów został urozmaicony wycieczką do rezerwatu Jaskinia RAJ, położonego na terenie Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego, co stanowiło miły akcent na zakończenie trzeciej edycji warsztatów. 
  

Prezentacje z Warsztatów IPA 2005: 

  Warsztaty IPA 2005 - prezentacje     (4,32 MB)

 

Galeria zdjęć:

Warsztaty IPA 2005 - zdjęcia    (7,34 MB)