asix_aktualnosci.jpg

Aktualności

Aktualności

Warsztaty Integratorów Platformy Asix 2023 - podsumowanie

2023.05.26

Cieszymy się, że po-3 letniej przerwie, mogliśmy gościć Państwa na 18. edycji warsztatów szkoleniowych dla autoryzowanych Integratorów Platformy Asix. Tegoroczne spotkanie miało miejsce w dniach 18 – 19 maja w Bytomiu, w Centrum Konferencyjnym przy Hotelu Bytom Prime.

Formuła warsztatów, zgodnie z trwającą już ponad dwie dekady tradycją, zakłada połączenie panelu szkoleniowego, na który składają się prezentacje i wykłady oraz czas wyznaczony na czynny udział wszystkich uczestników szkolenia w konsultacjach i dyskusjach z pracownikami firmy ASKOM, z mniej formalną częścią warsztatów – uroczystą kolacją, tym razem przy dźwiękach koncertu fortepianowego i występie iluzjonisty. Takie połączenie stwarza optymalne warunki sprzyjające nawiązywaniu kontaktów biznesowych i swobodnej wymianie konstruktywnych uwag na temat kierunków rozwoju Asixa na płaszczyźnie użytkownik-projektant. Ten aspekt warsztatów nabiera szczególnego znaczenia, biorąc pod uwagę fakt, że ASKOM jest w całości autorem systemu Asix. Jest to niewątpliwym atutem, ponieważ klient ma możliwość aktywnego udziału w procesie rozwoju platformy Asix.

***

Sesję czwartkową rozpoczął wykład poświęcony ofercie Asix Energy – opartemu na platformie Asix rozwiązaniu dedykowanemu monitoringowi mediów energetycznych. Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku na skuteczne narzędzie do optymalizacji kosztów produkcji przy zachowaniu balansu pomiędzy ceną produktu a korzyściami wynikającymi z jego wdrożenia, szczególnie, że wciąż obserwujemy szybujące w górę ceny energii, wzrost cen materiałów i usług, co z kolei determinuje przedsiębiorstwa do szukania oszczędności w każdym obszarze funkcjonowania. Asix Energy pozwala zoptymalizować zużycie mediów energetycznych. Jest to system klasy EMS, rozwijany przez nas od roku 2018, w tej chwili sprzedawany w wersji 3.0. Już na starcie udostępnia on użytkownikom pokaźny zestaw predefiniowanych funkcjonalności - w postaci: 13 masek użytkownika, 36 raportów, 5 masek konfiguracyjnych, narzędzia Report Manager oraz specjalnie sparametryzowanego wygaszacza ekranu wyświetlającego wybrane dane systemu. Do podstawowych zalet systemu Asix Energy należy fakt, że w całości opiera się on na platformie Asix, co daje możliwość wykorzystania wszystkich funkcjonalności Asixa, w tym: możliwość rozszerzenia o dodatkowe moduły, raporty, wizualizacje, a także możliwość integracji z istniejącymi systemami Asix. Ponadto, Klienci mają dostęp do wersji DEMO, która pozwala rozeznać się w możliwościach tego narzędzia przed podjęciem decyzji o jego wdrożeniu.

***

Kolejny punkt programu sesji czwartkowej obejmował swobodną wymianę opinii i indywidualne rozmowy, znane od lat jako „ASKOM do dyspozycji Integratorów”.

***

Punktem kulminacyjnym tego dnia warsztatów była wspomniana uroczysta kolacja przy akompaniamencie fortepianu i z udziałem występu iluzjonisty, którego zręczność zadziwiła nawet tę najbardziej sceptyczną część publiki.

***

Sesję piątkową rozpoczął wykład na temat przełomowej dla systemu Asix funkcjonalności jaką jest nowy tryb pracy przeglądarkowych aplikacji Asix i programu AsTrend – w technologii HTML5.

Aplikacja Asix w HTML5 nie wymaga żadnej konwersji plików projektu. Wymagana jest jedynie publikacja aplikacji w trybie HTML5, a tryb HTML5 zapewnia zgodność ze wszystkimi systemami operacyjnymi i przeglądarkami internetowymi zgodnymi z HTML5. Podobnie jest z modułem AsTrend opartym na HTML5 – o nazwie AsTrend.Evo – może być uruchamiany na przeglądarkach internetowych wspierających HTML5. Poza powyższym, ta nowa technologia – nazwana „Asix Web HTML5” posiada też szereg innych zalet, m.in.:

pełna wizualizacja i realizacja większości funkcjonalności, identycznych jak w aplikacji stacjonarnej;
nie jest wymagana instalacja Internetowych Usług Informacyjnych (IIS);
możliwość uruchomienia aplikacji Asix i programu AsTrend.Evo w dowolnej przeglądarce HTML5 na dowolnym systemie operacyjnym, na dowolnym urządzeniu (oficjalnie wspierane przeglądarki na komputerach PC to: Google Chrome, Mozilla Firefox, MS Edge oraz Safari, w aktualnych wersjach; jednakże aplikacje Asix Web mogą być uruchamiane także na innych przeglądarkach zgodnych z HTML5 na dowolnej platformie (np. Linux, Android, Windows, iOS) i na dowolnym urządzeniu (np. komputer PC, tablet, smartfon, telewizor) i w większości przypadków powinny działać prawidłowo; ze względu na olbrzymią liczbę możliwych kombinacji różnych przeglądarek i urządzeń, firma ASKOM nie udziela gwarancji poprawnego działania ani oficjalnego wsparcia dla wszystkich tych zestawień).

Opublikowanie aplikacji w technologii HTML5 umożliwia narzędzie „Menedżer aplikacji internetowych Asix”, które pozwala skonfigurować taką aplikację poprzez podanie jej lokalizacji na dysku, wybranie stanowiska WWW aplikacji oraz określenie okna startowego. Równie prosta jest też konfiguracja internetowej wersji programu AsTrend.Evo. Użytkownikowi pozostaje jeszcze określić, na których interfejsach sieciowych komputera serwera aplikacje internetowe mają być dostępne (adresy IP lub nazwy oraz protokół http lub https), a następnie zainstalować i uruchomić usługę w systemie Windows, co sprowadza się do dwóch kliknięć w programie „Menedżer aplikacji internetowych Asix”.

***

Prezentacja „Co nowego w Asix 2022” przybliżyła uczestnikom obszerny zestaw nowości, zarejestrowanych w Asixie na przełomie ostatnich 3 lat – dokładnie od ostatniego spotkania z Integratorami w 2019 roku.

Pośród nowości znalazły się zmiany i nowości na liście obiektów, akcji operatorskich i funkcji systemu Asix. Liczne zmiany zarejestrowano również w systemie alarmów.

W zakresie modułu danych bieżących Asmen wprowadzono kilka modyfikacji i nowości obejmujących m.in. dodanie obsługi nowego drajwera komunikacyjnego IEC61850Ntv. Jest to nowa implementacja drajwera IEC61850, nie wymagająca użycia biblioteki InfoTech. Drajwer ten oznaczony został w cenniku dodatkowym wyróżnikiem NTV (od „natywny”). Licencja natywnego drajwera IEC61850 jest płatna, ale zdecydowanie tańsza niż rozwiązanie z biblioteką INFOTECH. Drajwer IEC61850 korzystający z biblioteki InfoTech pozostaje w pakiecie, ale licencje na bibliotekę należy kupować bezpośrednio od producenta.

Pulę drajwerów komunikacyjnych modułu Asmen wzbogaciły również inne pozycje:

  • drajwer IEC60870 - który realizuje protokół komunikacyjny będący standardem w systemach telesterowania (telecontrol) - do sterowania sieciami przesyłowymi energii elektrycznej oraz innymi rozproszonymi geograficznie systemami sterowania, w oparciu o normy: IEC 60870-5-101, IEC 60870-5-103 i IEC 60870-5-104;
  • drajwer CtCipPccc - do komunikacji z Allen Bradley MicroLogix 1400 po EtherNet/IP;
  • drajwer CtWpt - do obsługi wagi WPT produkowanej przez RADWAG;

Nie sposób w tym miejscu omówić zmian i rozszerzeń wprowadzonych do modułu skryptów. Niuanse w tej materii na pewno docenią zwolennicy wdrażania rozszerzeń funkcjonalności projektowanych przez siebie aplikacji na platformie Asix przy użyciu konstruowanych przez siebie skryptów. Do szczegółów w tym temacie odwołujemy do prezentacji dostępnej uczestnikom warsztatów w strefie logowania (https://www.asix.com.pl/pl/ipa/warsztaty_ipa_2023/).

Poza powyższymi, prezentowane nowości w pakiecie Asix wersji 2022 obejmują także:

możliwość synchronizacji aplikacji z wzorcem poleceniem dostępnym z menu konstruktora AsixEvo.exe przez użytkowników posiadających stosowne uprawnienie;

generowanie baz definicji zmiennych ze źródeł bezpośrednio w konstruktorze AsixEvo.exe;

możliwość realizowania warunków rejestracji modułu AsBase (narzędzia do recepturowania i śledzenia przepływu produkcji) bezpośrednio w konstruktorze AsixEvo.exe, bez potrzeby uruchamiania programu AsBase;

Asix w wersji 2022.1 doczekał się również nowych szablonów aplikacji: dwujęzycznych, z konfigurowalną kolorystyką i zmiennymi kształtami przycisków; docenią to z pewnością esteci…

i wiele innych nowości…

***

Ostatnia pozycja na liście wykładów dotyczyła przeglądu systemu zabezpieczeń oraz jego nowych funkcjonalności. Jedną z nich jest to, że Asix pozwala na obsługę kart dostępu, umożliwiając tym samym autoryzację użytkownika przy pomocy karty dostępu. Stanowi to ukłon w stronę rosnącej potrzeby elektronicznego potwierdzania tożsamości. Użytkownik może mieć zdefiniowany kod karty dostępu, co pozwala, oprócz standardowego trybu logowania, ustawić w opcjach stanowisk logowanie kartą dostępu.

***

Prezentacje (przygotowane w formacie plików Power Point) ujęte w programie Warsztatów 2023 znajdą Państwo w strefie logowania (https://www.asix.com.pl/pl/ipa/warsztaty_ipa_2023/).

Jeszcze raz, serdecznie dziękujemy Państwu za udział w tegorocznym programie szkoleniowym. Miło było spotkać się ponownie po tak długiej przerwie. Tego typu spotkania stanowiły zawsze zastrzyk nowej energii do dalszych działań rozwojowych platformy Asix, a to wszystko dzięki Państwa zaangażowaniu, opiniom, sugestiom i konstruktywnym uwagom. Nie inaczej było i tym razem. Pozdrawiamy i do zobaczenia w przyszłym roku.

 

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej migawki z warsztatów:

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z informacjami